חזון יחזקאל ותחיית המתים

י"ח, י"ט באב תשס"ז

שאלה 1:

שמעתי את אחת הקלטות שלך בנוגע לחזון העצמות היבשות של יחזקאל, והבנתי מדברייך שזה תיאור מטאפורי (דבר שאני מסכים שנשמע הגיוני, ומובן מפשט הפוסקים). אבל האם זה אומר שלא תיהיה תחיית המתים פיזית ממש? כי זה העיקר ה13 של הרמב"ם.


תשובה 1:

לא. זה רק אומר שאין זה כוונת הנבואה הזאת. אבל תחיית המתים הפיזית אמת.שאלה 2:

לעצם העניין, זאת הבעיה. כי אני מכיר רק את הנבואה הזאת ואת מה שיש נדמה לי בישעיהו, ואני לא מכיר מקור אחר שמדבר על נבואה פיזית... יש מקור אחר?


תשובה 2:

אני אמית אחיה, בפרשת האזינו. ורבים מישני אדמת עפר יקיצו, בסוף דניאל. ואכל וחי לעולם, בראשית ג. יחיו מתיך נבלתי יקומון, הקיצו ורננו שוכני עפר, ישעיהו. ועיין אגרת תחית המתים להרמב"ם. כל אלה אמנם אינם הכרחיים אך כך פירשום חז"ל.שאלה 3:

כתבת את הפסוקים שמראים על תחיית המתים (אני בטוח שיש עוד דברים לא מועטים) אבל בקשר לפסוק מבראשית ג' "ואכל וחי לעולם" זה באמת מוזר למה שה' יגיד דבר כזה? הרי הנשמה היא אלוקים ובת אלמוות, והאדם הראשון לא היה בדיוק בעולם הזה בהתחלה הוא היה במקום רוחני ששם לא שייך מוות, ולמה ה' אמר "וְעַתָּה פֶּן-יִשְׁלַח יָדוֹ, וְלָקַח גַּם מֵעֵץ הַחַיִּים" מה פשר המהירות הוא יעשו משהו נגד רצונו ויחו לעולם? ואולי הכוונה זה כמו הקללה של המיתה נאמרה רק בהקר לירדיה לעולם הזה לתוך גוף ולא לחלק הרוחני?


תשובה 3:

בעל נפש החיים פירש שאם היה אוכל מעץ החיים היה נכנס לחיי נצח עם חטאו ואז לא היה לו תיקון חלילה.