הרב אורי שרקי

שמואל הנביא

כ"ג באייר תשס"ג

סיכום שיעור - עוד לא עבר את עריכת הרב
בספר תהלים ישנו פסוק מעניין (צ"ט, ו'):

"מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן בְּכֹהֲנָיו וּשְׁמוּאֵל בְּקֹרְאֵי שְׁמוֹ קֹרִאים אֶל ה' וְהוּא יַעֲנֵם".

הִשְווה הכתוב את שמואל הנביא למשה רבנו ולאהרן הכהן שהוא שקול כנגד שניהם. שמואל הנביא הוא אישיות יסודית של היהדות ושל עם ישראל וראוי להתבונן בו, מה גם שיום ההילולא שלו חל השבוע (בחודש אייר).


שמואל - מצאצאי קרח

הרבה דברים פרדוקסליים ותמוהים ביותר מצאנו בשמואל הנביא. אחד מהם הוא מוצאו של שמואל הנביא. לשמואל יש ייחוס, הוא לוי ממשפחת קהת, והוא צאצא ישיר, בן אחר בן, של אחד מחשובי הלווים - קרח. בן דודו של משה רבנו. כאשר הגמרא דנה במחלוקת של קרח ועדתו, נשאלת שם השאלה: "קרח שפיקח היה , מה ראה לשטות זו?" כלומר, מה היה העיקרון המחשבתי שעמד מאחורי מחלוקתו של קרח עם משה רבנו? הפילוסופיה של קרח גרסה כי יש לראות את הכל בשורה אחת, בעוד שקרח דרש שוויון מוחלט. קרח מתכחש להבדלי המעמדות בעם ישראל, והוא שואף לשוויון, ודבר זה מכנים חז"ל בשם 'שטות' , שכן השכל הוא זה שמבדיל בין הדברים (שכל = בינה, מהמילה 'בין'), ואילו השטות מאחדת בין דברים שונים.

לשאלה דלעיל, הגמרא עונה שראה קרח ששמואל הנביא עתיד לצאת ממנו. קרח היה בעל רוח הקודש, וכאשר ראה ששמואל הנביא הוא מבני בניו, אמר: 'בזכותו אני ניצל'. [יש אומרים שהייתה קושיה עצומה על קרח. שכן אמרו לו שהוא אינו יכול להיות פרנס על הציבור, שאין ממנים פרנס על הציבור אלא מי שקופה של שרצים תלויה לו בצווארו, והאם לקרח אין שום קופת שרצים? וקרח ענה להם שהוא לומד משמואל הנביא, שהוא מבני בניו, והתמנה לפרנס על הציבור ללא שהייתה קופת שרצים תלויה בצווארו. אלא שקרח טעה, כיון שהוא עצמו היה קופת השרצים של שמואל הנביא].

יש להבין את הקשר העמוק בין שמואל הנביא לקרח. שמואל הנביא מייצג משהו שיכול לעמוד כנגד משה ואהרן יחד, מעין משקל נגד לשיטת המעמדות. שמואל מאחד את הכהן והלוי לדבר אחד, ולכך בדיוק שאף קרח. זו כוונת הגמרא. קרח חש שממנו יצא מעין זרם נוסף, תת קרקעי ברוחניות, המייצג גישה אחרת משל משה רבנו, ובשם זרם זה הוא יוצא כנגד משה רבנו.

מה שקרח ראה הוא האופן בו עלה שמואל הנביא לשלטון. שמואל הנביא היה אחרון השופטים שקמו לעם ישראל לפני שהתחילה המלוכה. שמואל הנביא הכין את הקרקע למלוכה בישראל. שמואל הנביא היה גם הראשון שחשב להקים שושלת, ורצה שבניו ימשיכו אותו (נצנוץ רעיון המלוכה).


הרקע לעליית שמואל לשלטון

השופט שקדם לשמואל הנביא היה עלי הכהן, שהיה כהן גדול במשכן בשילה. באותה תקופה האויב הראשי של עם ישראל היו הפלשתים. הם היו העם החזק באזור, ואילו ישראל היו נתונים למרותם רוב הזמן. הפלשתים ישבו בכל שפלת החוף, בפרוזדור ירושלים ובעמק יזרעאל, ואילו עם ישראל ישב ביהודה ובשומרון. גם מבחינה טכנולוגית הפלשתים היו מתקדמים הרבה יותר מאשר ישראל. אחת המלחמות בין ישראל לפלשתים באותה תקופה היתה המלחמה שנערכה ליד אבן העזר (שמואל א' ד', א'-י"ח):

"וַיְהִי דְבַר שְׁמוּאֵל לְכָל יִשְׂרָאֵל וַיֵּצֵא יִשְׂרָאֵל לִקְרַאת פְּלִשְׁתִּים לַמִּלְחָמָה וַיַּחֲנוּ עַל הָאֶבֶן הָעֵזֶר וּפְלִשְׁתִּים חָנוּ בַאֲפֵק. וַיַּעַרְכוּ פְלִשְׁתִּים לִקְרַאת יִשְׂרָאֵל וַתִּטֹּשׁ הַמִּלְחָמָה וַיִּנָּגֶף יִשְׂרָאֵל לִפְנֵי פְלִשְׁתִּים וַיַּכּוּ בַמַּעֲרָכָה בַּשָּׂדֶה כְּאַרְבַּעַת אֲלָפִים אִישׁ. וַיָּבֹא הָעָם אֶל הַמַּחֲנֶה וַיֹּאמְרוּ זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל לָמָּה נְגָפָנוּ ה' הַיּוֹם לִפְנֵי פְלִשְׁתִּים נִקְחָה אֵלֵינוּ מִשִּׁלֹה אֶת-אֲרוֹן בְּרִית ה' וְיָבֹא בְקִרְבֵּנוּ וְיֹשִׁעֵנוּ מִכַּף אֹיְבֵינוּ. וַיִּשְׁלַח הָעָם שִׁלֹה וַיִּשְׂאוּ מִשָּׁם אֵת אֲרוֹן בְּרִית ה' צְ-בָאוֹת יֹשֵׁב הַכְּרֻבִים וְשָׁם שְׁנֵי בְנֵי עֵלִי עִם אֲרוֹן בְּרִית הָאֱ-לֹהִים חָפְנִי וּפִינְחָס. וַיְהִי כְּבוֹא אֲרוֹן בְּרִית ה' אֶל הַמַּחֲנֶה וַיָּרִעוּ כָל יִשְׂרָאֵל תְּרוּעָה גְדוֹלָה וַתֵּהֹם הָאָרֶץ. וַיִּשְׁמְעוּ פְלִשְׁתִּים אֶת קוֹל הַתְּרוּעָה וַיֹּאמְרוּ מֶה קוֹל הַתְּרוּעָה הַגְּדוֹלָה הַזֹּאת בְּמַחֲנֵה הָעִבְרִים וַיֵּדְעוּ כִּי אֲרוֹן ה' בָּא אֶל הַמַּחֲנֶה. וַיִּרְאוּ הַפְּלִשְׁתִּים כִּי אָמְרוּ בָּא אֱ-לֹהִים אֶל הַמַּחֲנֶה וַיֹּאמְרוּ אוֹי לָנוּ כִּי לֹא הָיְתָה כָּזֹאת אֶתְמוֹל שִׁלְשֹׁם. אוֹי לָנוּ מִי יַצִּילֵנוּ מִיַּד הָאֱ-לֹהִים הָאַדִּירִים הָאֵלֶּה אֵלֶּה הֵם הָאֱ-לֹהִים הַמַּכִּים אֶת מִצְרַיִם בְּכָל מַכָּה בַּמִּדְבָּר. הִתְחַזְּקוּ וִהְיוּ לַאֲנָשִׁים פְּלִשְׁתִּים פֶּן תַּעַבְדוּ לָעִבְרִים כַּאֲשֶׁר עָבְדוּ לָכֶם וִהְיִיתֶם לַאֲנָשִׁים וְנִלְחַמְתֶּם. וַיִּלָּחֲמוּ פְלִשְׁתִּים וַיִּנָּגֶף יִשְׂרָאֵל וַיָּנֻסוּ אִישׁ לְאֹהָלָיו וַתְּהִי הַמַּכָּה גְּדוֹלָה מְאֹד וַיִּפֹּל מִיִּשְׂרָאֵל שְׁלֹשִׁים אֶלֶף רַגְלִי. וַאֲרוֹן אֱ-לֹהִים נִלְקָח וּשְׁנֵי בְנֵי עֵלִי מֵתוּ חָפְנִי וּפִינְחָס. וַיָּרָץ אִישׁ בִּנְיָמִן מֵהַמַּעֲרָכָה וַיָּבֹא שִׁלֹה בַּיּוֹם הַהוּא וּמַדָּיו קְרֻעִים וַאֲדָמָה עַל רֹאשׁוֹ. וַיָּבוֹא וְהִנֵּה עֵלִי יֹשֵׁב עַל-הַכִּסֵּא יך (יַד) דֶּרֶךְ מְצַפֶּה כִּי הָיָה לִבּוֹ חָרֵד עַל אֲרוֹן הָאֱ-לֹהִים וְהָאִישׁ בָּא לְהַגִּיד בָּעִיר וַתִּזְעַק כָּל הָעִיר. וַיִּשְׁמַע עֵלִי אֶת קוֹל הַצְּעָקָה וַיֹּאמֶר מֶה קוֹל הֶהָמוֹן הַזֶּה וְהָאִישׁ מִהַר וַיָּבֹא וַיַּגֵּד לְעֵלִי. וְעֵלִי בֶּן תִּשְׁעִים וּשְׁמֹנֶה שָׁנָה וְעֵינָיו קָמָה וְלֹא יָכוֹל לִרְאוֹת. וַיֹּאמֶר הָאִישׁ אֶל עֵלִי אָנֹכִי הַבָּא מִן הַמַּעֲרָכָה וַאֲנִי מִן הַמַּעֲרָכָה נַסְתִּי הַיּוֹם וַיֹּאמֶר מֶה הָיָה הַדָּבָר בְּנִי. וַיַּעַן הַמְבַשֵּׂר וַיֹּאמֶר נָס יִשְׂרָאֵל לִפְנֵי פְלִשְׁתִּים וְגַם מַגֵּפָה גְדוֹלָה הָיְתָה בָעָם וְגַם שְׁנֵי בָנֶיךָ מֵתוּ חָפְנִי וּפִינְחָס וַאֲרוֹן הָאֱ-לֹהִים נִלְקָחָה. וַיְהִי כְּהַזְכִּירוֹ אֶת אֲרוֹן הָאֱ-לֹהִים וַיִּפֹּל מֵעַל הַכִּסֵּא אֲחֹרַנִּית בְּעַד יַד הַשַּׁעַר וַתִּשָּׁבֵר מַפְרַקְתּוֹ וַיָּמֹת כִּי זָקֵן הָאִישׁ וְכָבֵד וְהוּא שָׁפַט אֶת יִשְׂרָאֵל אַרְבָּעִים שָׁנָה".

ניתן לראות כי לאחר התבוסה בקרב הראשון, הזקנים מבינים כי ההפסד נגרם בגלל מחסור של חפצי דת במחנה. ולכן אם יביאו את ארון הברית, ישראל ינצחו בקרב הבא. התפיסה היתה שחפצי הקודש יביאו ניצחון. ואכן חיילי ישראל בראותם את ארון הברית הריעו תרועה גדולה, כי זו היתה התפיסה המקובלת, שבזכות הארון הם ינצחו. אך הדבר גרם לתגובה הפוכה. הבאת הארון לשדה הקרב גרמה לפלשתים דווקא להתחזק ברוחם ולהילחם בכל כוחם, והם זכו בניצחון מוחץ. שלושים אלף מחיילי ישראל נהרגו באותו הקרב וארון הברית נפל בידי הפלשתים. עלי, שהיה השופט, לא יצא למלחמה כיון שכבר היה זקן מאוד. אבל הנביא מציין ש"היה ליבו חרד על ארון הא-לוהים". יש מלחמה קשה מאוד עם הפלשתים, כבר נהרגו אלפים מישראל, אך לעלי חשוב רק גורלו של ארון הברית. עלי הוא המנהיג הדתי הזקן. עלי ממתין לשמוע את תוצאות הקרב. כאשר לבסוף מגיע הפליט ואומר: "נס ישראל לפני פלשתים", עלי לא מגיב. "נס ישראל" פירושו - איבוד העצמאות המדינית, אך לעלי לא איכפת. הפליט ממשיך: "וגם מגפה גדולה היתה בעם". שלושים אלף חיילים נהרגו ועלי עדיין לא מגיב. והפליט ממשיך: "וגם שני בניך מתו", ועדיין אין כל תגובה. אך כאשר הפליט אומר: "וארון הא-לוהים נלקחה", עלי נופל לאחור ומת.

המחלה הקשה שגרמה לתבוסת העם היתה ההתמקדות בחפצי קודש. התופעה היתה כל כך חמורה, עד שאפילו אובדן העצמאות המדינית והכבוד הלאומי אינם מעניינים, רק חפצי הדת. כל מה שחשוב זה שלא יפגעו בישיבה, זה הדבר היחיד שבאמת חשוב להם. במצב זה עם ישראל איבד את הכל: אין שלטון עצמי, שילה בה היה המשכן - חרבה, ארון הברית נפל בשבי הפלשתים והכהונה הגדולה בטלה. למעשה הכהן הופך להיות חסר משמעות כדמות קדושה, וגם נביאים כמעט ואין בישראל. גם הזקנים, הסנהדרין, עסוקים בארון הברית בלבד. בדיוק בנקודת זמן זו, כאשר כל מוסדות העם והחברה הישראלית אבדו, עולה שמואל הנביא לשלטון.


שלטונו של שמואל

על שמואל הנביא מוטל התפקיד להקים את כל המערכות השלטוניות החברתיות והדתיות שהתמוטטו בתקופת עלי. שמואל הנביא היה צריך להמליך מלך על ישראל, ולבנות מחדש את המשכן. אך דברים אלו לא מתרחשים.

בתחילת שלטונו של שמואל נראה כאילו הוא אינו מתכוון לבנות שום דבר מחדש. כאשר ארון הברית חוזר מהפלשתים שמואל הנביא שם אותו אצל אדם פרטי, שישמור אותו במחסן. שמואל הנביא גם אינו בונה שום מקדש או משכן, והוא משאיר את העם ללא מקום פולחן מרכזי. וכאשר עם ישראל מבקש מלך, שמואל הנביא מתנגד לכך. גם את מקום הסנהדרין, שעד ימיו ישבה במקום קבוע (שעליה נאמר "וקמת ועלית"), שמואל מבטל. שכן שמואל הנביא אינו יושב במקום אחד והעם עולה אליו, אלא הוא מסתובב מעיר לעיר ושופט. שמואל הנביא מבטל גם את ריכוזיות מערכת המשפט.

דבר תמוה נוסף שמצאנו אצל שמואל הנביא הוא הקרבת הקורבנות. כידוע שמואל לא היה כהן אלא לוי, אך בכל זאת הוא הקריב קורבנות כאילו היה כהן. למעשה שמואל הגשים את חלומו של קרח. הוא ביטל את כל הריכוזיות בעם ישראל, והפך אותו לשוויוני. אין מלך, אין כהן גדול, וגם ישנו טשטוש בין הכהן ללוי. זו הסיבה שקרח חשב שגם הוא יצליח במאבקו נגד משה רבנו, שכן הוא ראה ברוח הקודש שלו ששמואל הנביא הצליח לעשות זאת.

שמואל הנביא הבין שבמצב בו שרוי עם ישראל לא ניתן לבנות שום דבר מחדש. קודם כל צריך להשקיע עשרים שנה בחינוך, ורק אחר כך ניתן לבחון מחדש את המצב ולראות האם ניתן להתחיל בבנייה מחודשת. עכשיו יש משהו מקולקל בחברה הישראלית וראשית יש לעקרו. על ידי התעסקותו בחינוך בלבד, בזכות זה הצליח שמואל הנביא בסוף התהליך לבנות את הכל מחדש ובצורה טובה הרבה יותר. שמואל הנביא הקים מלכות במקום השופטים. הוא עסק בתוכניות של בית המקדש (יחד עם דוד המלך) במקום המשכן הזמני. והוא גם הקים שושלת כהונה חדשה - כהונת בית צדוק, שהייתה גדולה יותר משושלת עלי. שמואל הנביא הביא את כל המערכות למצב טוב הרבה יותר מהמצב בו הן היו טרם זמנו.

אנשים כשמואל הנביא נדרשים לפני מהלכים היסטוריים גדולים. טעותו של קרח היתה שהוא לא הבין שזו לא המטרה, אלא רק שלב מעבר הכרחי. שמואל הנביא מייצג את הַלְוִיָה במיטבה. הלוי הוא היחיד שאין לו אחיזה בכלום. בפירמידה של החברה הישראלית, הכהנים מהווים את האריסטוקרטיה הרוחנית והתורנית, מכובדי העם. השבטים, בתחתית הפירמידה, הם אנשים עם שורשים ואדמה. והלוויים הם "הסנדביץ", לא פה ולא שם. אין להם חלק ונחלה, אך גם אין להם תפקיד מרכזי בעם. הלוי הוא אישיות מתלווה, ללא אחיזה ממשית בעולם הזה. לכן הלוויים הם המתאימים ביותר לתפקידי מעבר, ללוות את העם בדרכו משלב לשלב. ובשעת המבחן , הלוויים יכולים להעמיד מתוכם אנשי חינוך, שביכולתם לבנות מחדש מדינה שלמה.


תחילת דרכו של שמואל

שמואל הנביא התחיל את הקריירה שלו בשלב מוקדם מאוד. שמואל הנביא נולד בנס. אמו הייתה עקרה והיא התפללה שיולד לה בן (שמואל א' א', י"ב-י"ז):

"וְהָיָה כִּי הִרְבְּתָה לְהִתְפַּלֵּל לִפְנֵי ה' וְעֵלִי שֹׁמֵר אֶת פִּיהָ. וְחַנָּה הִיא מְדַבֶּרֶת עַל לִבָּהּ רַק שְׂפָתֶיהָ נָּעוֹת וְקוֹלָהּ לֹא יִשָּׁמֵעַ וַיַּחְשְׁבֶהָ עֵלִי לְשִׁכֹּרָה. וַיֹּאמֶר אֵלֶיהָ עֵלִי עַד מָתַי תִּשְׁתַּכָּרִין הָסִירִי אֶת יֵינֵךְ מֵעָלָיִךְ. וַתַּעַן חַנָּה וַתֹּאמֶר לֹא אֲדֹנִי אִשָּׁה קְשַׁת רוּחַ אָנֹכִי וְיַיִן וְשֵׁכָר לֹא שָׁתִיתִי וָאֶשְׁפֹּךְ אֶת-נַפְשִׁי לִפְנֵי ה'. אַל תִּתֵּן אֶת אֲמָתְךָ לִפְנֵי בַּת בְּלִיָּעַל כִּי מֵרֹב שִׂיחִי וְכַעְסִי דִּבַּרְתִּי עַד הֵנָּה. וַיַּעַן עֵלִי וַיֹּאמֶר לְכִי לְשָׁלוֹם וֵא-לֹהֵי יִשְׂרָאֵל יִתֵּן אֶת שֵׁלָתֵךְ אֲשֶׁר שָׁאַלְתְּ מֵעִמּוֹ".

בשעת תפילתה במשכן בשילה עלי חשבה לשיכורה. מהי החומרה הגדולה בלהיות שיכורה בעיני עלי, שהיה הכהן הגדול? שכרות היא עבירה חמורה במשכן, בדיוק כפי שלכהן אסור לעבוד כאשר הוא שיכור, ואם עבד - עבודתו פסולה. לאחר שעלי גוער בחנה, היא מסבירה לו שהיא אינה שיכורה אלא שכך היא התפללה. האם עלי טעה בכל שגער בחנה? ברור שלא. חנה אכן הייתה שיכורה, אלא שהיא הייתה שיכורה מתפילה. עד אז מעולם לא נראה אדם שהוא שיכור ולא מיין אלא מתפילה. וזהו יסוד תורתו של שמואל הנביא. משה רבנו ואהרון הכהן מדברים בשם התורה הא-לוהית, מלמעלה למטה. שמואל הנביא לעומתם, מייצג את התפילה האנושית הבאה מלמטה למעלה. שמואל הנביא מכונה בספר יואל 'פתואל' - 'שפתה את הא-ל בתפילתו'. עבודתו של שמואל הנביא היא התפילה הנובעת מן הצד התחתון, מן האנושות הנמוכה. אך בעבודתו הצליח שמואל הנביא להשתוות למשה רבנו ואהרן הכהן. ותלמידו הגדול של שמואל הנביא היה כמובן דוד המלך, שהמשיך את עבודתו, וכתב את ספר תהלים.

לאחר שעלי הבין שחנה אינה שיכורה, הוא ברך אותה (שמואל א' א', י"ז):

"וַיַּעַן עֵלִי וַיֹּאמֶר לְכִי לְשָׁלוֹם וֵא-לֹהֵי יִשְׂרָאֵל יִתֵּן אֶת שֵׁלָתֵךְ אֲשֶׁר שָׁאַלְתְּ מֵעִמּוֹ".

יתכן לומר, כי לולא ברכתו של עלי, שמואל הנביא כלל לא היה נולד. כלומר, לא רק תפילת חנה הביאה ללידת שמואל הנביא, אלא היה צורך גם בברכתו של עלי. גם עלי היה שותף בלידתו.

כאשר שמואל הנביא בן שלוש, מביאה אותו חנה למשכן בשילה כפי שנדרה. הבאתו של שמואל למשכן ה' מעמיקה את מעמדו כלוי. כל עניינו של שמואל הוא להיות רוחני ומנותק מחיי העולם הזה. כאשר חנה מביאה את שמואל, היא מביאה גם קורבן (שמואל א' א', כ"ד-כ"ז):

"וַתַּעֲלֵהוּ עִמָּהּ כַּאֲשֶׁר גְּמָלַתּוּ בְּפָרִים שְׁלֹשָׁה וְאֵיפָה אַחַת קֶמַח וְנֵבֶל יַיִן וַתְּבִאֵהוּ בֵית-ה' שִׁלוֹ וְהַנַּעַר נָעַר. וַיִּשְׁחֲטוּ אֶת הַפָּר וַיָּבִאוּ אֶת הַנַּעַר אֶל עֵלִי. וַתֹּאמֶר בִּי אֲדֹנִי חֵי נַפְשְׁךָ אֲדֹנִי אֲנִי הָאִשָּׁה הַנִּצֶּבֶת עִמְּכָה בָּזֶה לְהִתְפַּלֵּל אֶל-ה'. אֶל הַנַּעַר הַזֶּה הִתְפַּלָּלְתִּי וַיִּתֵּן ה' לִי אֶת שְׁאֵלָתִי אֲשֶׁר שָׁאַלְתִּי מֵעִמּוֹ".

חז"ל דרשו על פסוק זה שכאשר הגיעו חנה ושמואל למשכן, שאל עלי האם יש כהן על מנת לשחוט את הפרים. והילד הקטן, בן שלוש שנים, אמר שאין צורך בכהן כיון ששחיטה כשרה בזר. כבר מילדותו שמואל הנביא פעל נגד סמכות הכהונה. ענה לו עלי שהוא אמנם צודק, אבל הוא חייב מיתה כיון שהוא מורה הלכה בפני רבו. ועלי רצה להרוג את שמואל הנביא. אלא שאז חנה מתערבת ואומרת: "אֶל הַנַּעַר הַזֶּה הִתְפַּלָּלְתִּי". חנה אומרת לעלי שהוא זה שברך אותה שיולד לה הילד, והוא אינו יכול ללכת נגד עצמו. כבר בגיל צעיר ניתן לראות את ניצני המאבק בין שמואל הנביא לעלי, שהוא המאבק בין הסגנון הישן של הממסדיות הדתית לבין הדור הבא, אותו מייצג שמואל הנביא.


דרכו של שמואל הנביא

הגמרא במסכת ראש השנה (כ"ה) אומרת: "יפתח בדורו כשמואל בדורו". ויש להבין שחכמי הגמרא מצאו דמיון מסוים בין שני אישים אלו. גם יפתח וגם שמואל הנביא פעלו בצורה יוצאת דופן, מחוץ לנורמות המקובלות. בזהר נאמר ששמואל הנביא שימש ככהן גדול, הגשמת שאיפתו הגדולה של קרח. שמואל שהיה לוי, הפך את עצמו לכהן גדול בהוראת שעה. זוהי דרכו של שמואל. הנצח אמנם שייך לכהונה, אבל ישנן נקודות זמן מכריעות בהן ראוי וצריך למנות מישהו אחר.

ניתן ללמוד זאת מפרט מעניין בקשר ללבושו של שמואל. הנביא מספר (שמואל א' ב', י"ח-י"ט):

"וּשְׁמוּאֵל מְשָׁרֵת אֶת פְּנֵי ה' נַעַר חָגוּר אֵפוֹד בָּד. וּמְעִיל קָטֹן תַּעֲשֶׂה לּוֹ אִמּוֹ וְהַעַלְתָה לוֹ מִיָּמִים יָמִימָה בַּעֲלוֹתָהּ אֶת אִישָׁהּ לִזְבֹּחַ אֶת זֶבַח הַיָּמִים".

כאשר שאול מבקש מבעלת האוב להעלות את שמואל, היא נבהלת ואומרת (שמואל א' כ"ח, י"ג-י"ד):

"וַיֹּאמֶר לָהּ הַמֶּלֶךְ אַל תִּירְאִי כִּי מָה רָאִית וַתֹּאמֶר הָאִשָּׁה אֶל שָׁאוּל אֱ-לֹהִים רָאִיתִי עֹלִים מִן-הָאָרֶץ. וַיֹּאמֶר לָהּ מַה תָּאֳרוֹ וַתֹּאמֶר אִישׁ זָקֵן עֹלֶה וְהוּא עֹטֶה מְעִיל וַיֵּדַע שָׁאוּל כִּי שְׁמוּאֵל הוּא וַיִּקֹּד אַפַּיִם אַרְצָה וַיִּשְׁתָּחוּ".

שמואל הנביא מתואר כאיש עוטה מעיל. זהו אותו מעיל המלווה את שמואל מאז היה ילד ועד למותו. המעיל הינו תוספת לגוף האדם. הגוף הוא העיקר ואילו המעיל טפל. אבל שמואל הנביא מטפח את המחשבה שאין עיקר וטפל, אין קדוש יותר וקדוש פחות, גם המעיל הוא חלק מהאדם. שמואל הנביא הוא מייסד ההשקפה החסידית: "לית אתר פנוי מיניה".

הרב קוק כותב בספרו "ערפילי טהר" כי ישנם שני סוגי צדיקים. יש צדיקים שהם מבררים ברורים ויש צדיקים שהם מעלי עולמות. רוב הצדיקים הינם מהסוג הראשון, הם מחפשים התוך הרע את ניצוצות הטוב שבו, מבררים את הטוב מתוך הרע, אוכל מפסולת. זהו תפקידו של הצדיק, אלא שלאחר שהוא הוציא את הטוב מתוך הרע, הרע עדיין עומד ברשעותו. אבל יש צדיקים מעטים שהם מעלי עולמות, הם יודעים כיצד לרומם את הקליפות ולהפוך גם את הרע לטוב [יש אנשים שאוכלים תפוז וזורקים את הקליפה, אך יש כאלה שלוקחים את הקליפה ועושים ממנה ריבה]. שמואל הנביא הוא צדיק מהסוג השני של מעלי עולמות. הוא מצליח להעלות את המעיל שלו עמו. זוהי המדרגה הגבוהה יותר של הצדיק, והיא נובעת משורשו הַקָּרְחִי של שמואל הנביא.


שמואל - שאול ל-ה'

מהיכן שאב שמואל הנביא את הכוח להיות צדיק כזה? היה צורך בשורש טהור לגמרי. תפילתה של חנה עזרה לשמואל להגיע לדרגתו הגבוהה. חנה ויתרה על הקשר האישי שלה עם בנה. כאשר חנה מביאה את שמואל למשכן שילה היא אומרת לעלי (שמואל א' א', כ"ח):

"וְגַם אָנֹכִי הִשְׁאִלְתִּהוּ לַ-ה' כָּל הַיָּמִים אֲשֶׁר הָיָה הוּא שָׁאוּל לַ-ה' וַיִּשְׁתַּחוּ שָׁם לַ-ה'".

שמואל הנביא שאול ל-ה'. כל חייו הוא חי על זמן שאול, לא בעולם הזה. דווקא הריחוק של שמואל מהעולם הזה נתן לו את הכוח ואת הקדושה ליזום מהלך של קידוש הכל, ולכן גם הצליח לשמש ככהן גדול למרות שהוא היה לוי.

מבין שני המלכים שהמליך שמואל הנביא: שאול ודוד, ניתן לראות כי יש לו חיבה מיוחדת לשאול. שאול מייצג את המלכות הזמנית בעם ישראל, ולשמואל הנביא יש אהבה לזמני ולא לקבוע. הגמרא אומרת (נזיר ס"ו) ששמואל הנביא גם נהג מנהגי נזירות בעצמו, עוד הוכחה לכך שהוא היה מנותק מן העולם הזה. שכן הנזיר מרחיק את עצמו מענייני העולם הזה. אסור לא להיטמא למת - התרחקות מן המוות, וכן הנזיר אינו מסתפר -אינו משתמש במספריים, בטכנולוגיה של העולם הזה. חז"ל אומרים שלפרנס על הציבור מותר ליהנות מהציבור, כפי שאלישע נהג, כשאשה ואישהּ דאגו לו למזון ולחדר בעליית הגג. אך , פרנס הרוצה שלא ליהנות, אל ייהנה . כשמואל הרמתי. וגם שמואל הנביא עצמו אומר לעם שאפילו מבורות המים הציבוריים הוא לא נהנה. יתרה מזאת, גם את הקורבנות ששמואל הנביא הקריב, הוא קנה בכספו הפרטי. שמואל הנביא מתנתק ככל האפשר מחיי העולם הזה. הוכחה נוספת לריחוקו של שמואל הנביא ניתן לראות באי התערבותו בסכסוך המתמשך בין שאול לדוד.

שמואל הנביא חידש חידוש יפה, המקובל עד ימינו בחצרות החסידים, והוא: ה"טיש" החסידי. שמואל הנביא מסתובב בכל רחבי הממלכה הישראלית, ובכל מקום שהוא מגיע הוא עורך סעודה גדולה יחד עם להקת נביאים. כך גם נפגש שאול לראשונה עם שמואל הנביא. בפגישה זו נותן שמואל הנביא לשאול את שוק הימין. שמואל הנביא הבין שזהו חידוש גדול, שאכילת הצדיק יכולה לרומם את כל הסועדים עמו. שמואל הנביא הוא המייסד של החסידות ושל תורת הבעש"ט, כפי שהזכרנו למעלה - לית אתר פנוי מיניה. גם בלבוש, גם באכילה, ובכל תחומי החיים.

כל הדברים שהזכרנו עד עתה הם יסודות אישיותו של שמואל הנביא. לכאורה היה ניתן לחשוב שאישיות מנותקת וְאַוְרִירִית כזו אינה יכולה להשפיע רבות, אך המציאות הוכיחה שאין זה כך. דווקא עליונות רוחנית זו הכתה שורשים חזקים בעם ישראל.


שלוש מצוות נצטוו ישראל בשעת כניסתן לארץ

הרמב"ם בהלכות מלכים (א', א'-ב') אומר:

"שלוש מצוות נצטוו ישראל בשעת כניסתן לארץ:

  • למנות להם מלך, שנאמר: "שום תשים עליך מלך".
  • ולהכרית את זרעו של עמלק, שנאמר: "תמחה את זכר עמלק".
  • ולבנות את בית הבחירה, שנאמר: "לשכנו תדרשו ובאת שמה".

מינוי מלך קודם למלחמת עמלק, שנאמר: "וַיֹּאמֶר שְׁמוּאֵל אֶל שָׁאוּל אֹתִי שָׁלַח ה' לִמְשָׁחֳךָ לְמֶלֶךְ עַל עַמּוֹ עַל יִשְׂרָאֵל וְעַתָּה שְׁמַע לְקוֹל דִּבְרֵי ה'... עַתָּה לֵךְ וְהִכִּיתָה אֶת עֲמָלֵק..." (שמואל א' ט"ו, א'-ג'). "וְהַכְרָתַת זרע עמלק" קודמת לבנין הבית, שנאמר: "וַיְהִי כִּי יָשַׁב הַמֶּלֶךְ בְּבֵיתוֹ וַה' הֵנִיחַ לוֹ מִסָּבִיב מִכָּל אֹיְבָיו. וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ אֶל נָתָן הַנָּבִיא רְאֵה... אָנֹכִי יוֹשֵׁב בְּבֵית אֲרָזִים..." (שמואל ב' ז', א'-ב'). מאחר שהקמת מלך מצוה למה לא רצה הקב"ה כששאלו מלך משמואל? לפי ששאלו בתרעומת, ולא שאלו לקיים המצווה אלא מפני שקצו בשמואל הנביא, שנאמר: "כִּי לֹא אֹתְךָ מָאָסוּ כִּי אֹתִי מָאֲסוּ" (שמואל א' ח', ז')".

מדוע שלושת המצוות ניתנו דווקא בסדר הזה? זהו הסדר ההגיוני ביותר בו ניתן לבצע את הדברים, שכן לפני שמכינים את העולם להשראת השכינה יש לבער את הרע מן העולם. אך על מנת שניתן יהיה לבער את הרע דרוש כוח צבאי, ולשם כך דרוש צבא חזק ומדינה חזקה, כלומר יש צורך במלך.

את שלושת המצוות האלו עשה שמואל הנביא. הוא הקים את מלכות שאול ודוד. הוא זה שיזם את המלחמה בעמלק ואמר לשאול לצאת למלחמה. ושמואל יחד עם דוד מתכננים את בנין בית המקדש, כפי שאומרת הגמרא (זבחים נ"ד):

"דרש רבא: מאי דכתיב (שמואל א' י"ט, י"ח): "וילך דוד ושמואל וישבו בְּנָיוֹת ברמה"? וכי מה עניין נָיוֹת אצל רמה? אלא שהיו יושבין ברמה ועוסקין בנויו של עולם".


שמואל הנביא וירושלים

שלושת המפעלים הגדולים האלה הינם מפעלים ירושלמיים, כולם שייכים לעיר המלוכה. ירושלים היא העיר ששמואל הנביא חוזה את בניינה, אך מעולם לא נכנס אליה. ירושלים היא העיר בה יושבים מלכי ישראל, ובה נמצא בית המקדש, כאשר השורש של שני אלה הוא שמואל הנביא. לכן ברור מדוע שמואל הנביא נפטר דווקא ביום כ"ח באייר - יום ירושלים. ביכולתם של הנביאים לבחור את יום מיתתם, כך נאמר בספר הכוזרי. רבי עובדיה מברטנורא מספר לפני כארבע מאות שנה, שבכל שנה היו חוגגים את הילולת שמואל הנביא בכח' באייר, והיו מסתכלים על ירושלים.

חשוב לציין שהמקום המכונה כיום נבי-סמואל הוא אינו מקום קבורתו של שמואל הנביא. רבי בנימין מטודלה מספר שכאשר הגיעו הצלבנים לרמלה וכבשו אותה, הם חשבו בטעות שזו העיר רמה, עירו של שמואל הנביא. ואף בידי הקראים הייתה מסורת ששם היה קבור שמואל הנביא, אך ברור שהדבר אינו נכון. כאשר הצלבנים החלו להרוג את היהודים באזור, קם יהודי אחד ואמר להם היכן קבור ,לכאורה ,שמואל הנביא. הצלבנים הוציאו את הארון מהקבר ולקחו אותו עימם בדרכם לירושלים, והם אלו שקברו אותו בנבי-סמואל, כיון שזהו המקום הראשון, שהבאים מהשפלה יכולים לראות את ירושלים. למרות הטעות שעשו הצלבנים, ניתן לראות בסיפור זה את יד ההשגחה, שהמקום, שממנו העולים מן השפלה יכולים לראשונה לראות את ירושלים , נקרא על שם שמואל הנביא.


ראש הלוחמים בעמלק

לא רק מצוות מינוי המלך ובניין בית המקדש קשורים לירושלים, אלא גם מצוות מחיית עמלק. מלחמת עמלק היא המלחמה הראשונה שנלחמו בני ישראל לאחר צאתם ממצרים. מלחמה זו התרחשה בכ"ז באייר, והניצחון היה בכ"ח באייר. כלומר, תאריך זה, יום ירושלים, מציין גם את זכירת הניצחון על עמלק, ולכן, תאריך זה מתאים לשמואל הנביא, שהיה ראש הלוחמים בעמלק.

שמואל הנביא, האדם הרוחני ביותר, הוא זה שמשסף את גרונו של אגג מלך עמלק באכזריות נוראה. מה שהביא את שמואל הנביא לנהוג באכזריות שכזו הוא מאמר חז"ל הידוע: "כל המרחם על אכזרים, סופו שיתאכזר על רחמנים". שמואל הנביא מבין שיש מקומות בהם אסור להתפשר. לא ניתן להילחם ברשע ללא אכזריות. כי כאשר נוהגים ברחמנות, האויב מיד מרגיש חולשה מסוימת, מוכנות לויתורים, והדבר נותן לרשע את הכוח להמשיך במלחמתו. עלינו ללמוד משמואל הנביא כיצד יש ללחום ברשע.


ה' צ-באות

בתפילתה של חנה מופיע הפסוק הבא (שמואל א' א', י"א):

"וַתִּדֹּר נֶדֶר וַתֹּאמַר ה' צְ-בָאוֹת אִם רָאֹה תִרְאֶה בָּעֳנִי אֲמָתֶךָ וּזְכַרְתַּנִי וְלֹא תִשְׁכַּח אֶת אֲמָתֶךָ וְנָתַתָּה לַאֲמָתְךָ זֶרַע אֲנָשִׁים וּנְתַתִּיו לַ-ה' כָּל יְמֵי חַיָּיו וּמוֹרָה לֹא יַעֲלֶה עַל רֹאשׁוֹ".

והגמרא דורשת על פסוק זה (ברכות ל"א, ב'):

"ותדור נדר ותאמר ה' צבאות" - אמר רבי אליעזר: מיום שברא הקב"ה את עולמו לא היה אדם שקראו להקב"ה צ-באות עד שבאתה חנה וקראתו צ-באות. אמרה חנה לפני הקב"ה: ריבונו של עולם, מכל צבאי צבאות שבראת בעולמך קשה בעיניך שתתן לי בן אחד?"

חנה היא הראשונה שקראה לקב"ה "צ-באות" מאז שעם ישראל נולד. זהו חידוש תיאולוגי שחידשה חנה. למעשה יש לקרוא את הפסוק באופן הבא: "ה' צ-באות - אם ראה תראה בעני אמתך". כלומר, רק אם הקב"ה יראה בעני חנה, רק אז הוא יקרא ה' צ-באות, ואם לא אז לא. הגמרא בכתובות אומרת שהקב"ה נקרא צ-באות על שם ישראל, ורבי שאול מאמסטרדם אומר שהכוונה לצבא כפשוטו, צבא ממש. כלומר, הקב"ה הוא א-לוהי המדינה והצבא, זהו החידוש שחידשה חנה. הדבר אפשרי רק כאשר ישנה מלכות בישראל, ולהקמת המלכות יש צורך בנביא שימשוך את המלכים, ולן דווקא חנה היא זו שביקשה זאת.

הגמרא בברכות (שם), דורשת את המשך הפסוק: "זרע אנשים" - זרע ששקול כשני אנשים: משה ואהרן, ששמואל שקול כנגד שניהם - שמשה רבנו ואהרן לא הצליחו להקים את מדינת ישראל, ואילו שמואל באמצעות שאול ודוד הצליח.


שמואל מפחד משאול?

ניתן לראות כי גדלותו של שמואל הנביא גרמה בעקיפין גם למעין גרעין של חולשה. אנו מוצאים היסוס ברגע המכריע אצל שמואל הנביא. כאשר ה' מצווה את שמואל הנביא ללכת ולמשוח את דוד למלך, הוא אומר (שמואל א' ט"ז, ב'):

"וַיֹּאמֶר שְׁמוּאֵל אֵיךְ אֵלֵךְ וְשָׁמַע שָׁאוּל וַהֲרָגָנִי".

הרמב"ם בשמונה פרקים אומר כי זו היתה חולשתו היחידה של שמואל הנביא - הפחד משאול. שמואל הנביא פחד מהפוליטיקאים. אין להבין את פחדו של שמואל הנביא במובן הנמוך של המילה. אלא שמואל הנביא מפחד לזעזע את הסדר בעולם. לכן כאשר הוא מבשר לשאול שה' כבר אינו רוצה שהוא ימשיך למלוך על ישראל, הוא אומר (שמואל א' ט"ו, כ"ח):

"וַיֹּאמֶר אֵלָיו שְׁמוּאֵל קָרַע ה' אֶת מַמְלְכוּת יִשְׂרָאֵל מֵעָלֶיךָ הַיּוֹם וּנְתָנָהּ לְרֵעֲךָ הַטּוֹב מִמֶּךָּ".

שמואל הנביא אינו אומר לשאול מי אמור להחליף אותו כמלך על ישראל, הוא אינו רוצה לדרדר את המצב עוד יותר ולכן הוא אומר רק חצי אמת. רק לאחר מותו של שמואל הנביא, כאשר שאול מעלה אותו באוב יום לפני מותו בקרב עם פלשתים הוא אומר (שמואל א' כ"ח, ט"ז-י"ז):

"וַיֹּאמֶר שְׁמוּאֵל וְלָמָּה תִּשְׁאָלֵנִי וַ-ה' סָר מֵעָלֶיךָ וַיְהִי עָרֶךָ. וַיַּעַשׂ ה' לוֹ כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר בְּיָדִי וַיִּקְרַע ה' אֶת הַמַּמְלָכָה מִיָּדֶךָ וַיִּתְּנָהּ לְרֵעֲךָ לְדָוִד".

רק לאחר ששמואל הנביא מת, הוא אומר לשאול את כל האמת. בזהר נאמר ששמואל הנביא אמר לשאול שכל זמן שהוא היה חי הוא היה בעולם השקר, ולכן ניתן לומר רק חצאי אמיתות. אבל עכשיו כאשר אני בעולם האמת אני יכול לומר את כל האמת. ישנם דברים שאין ביכולתו של האדם להשלימם בעולם הזה, והוא משלימם בעולם הבא.


סיום

שמואל הנביא נשאר כדמות המייצגת את מאוויי האומה. לאו דווקא מההיררכיה הגבוהה, אלא שמואל הנביא מראה שיש כוחות גנוזים בכל חלקי המציאות והאומה. העם מבקש משמואל הנביא מלך, אך שמואל מתנגד בתחילה. בסוף שמואל הנביא נכנע לדרישת העם וממנה להם את שאול כמלך, אך הוא גם מטיף מוסר לעם. שמואל הנביא גורם לגשם לרדת על החיטים בדיוק לפני מועד הקצירה, דבר שעלול לגרום לנזק רב לתבואה, כפי שמופיע בפסוקים (שמואל א' יב, י"ז-י"ח):

"הֲלוֹא קְצִיר חִטִּים הַיּוֹם אֶקְרָא אֶל ה' וְיִתֵּן קֹלוֹת וּמָטָר וּדְעוּ וּרְאוּ כִּי רָעַתְכֶם רַבָּה אֲשֶׁר עֲשִׂיתֶם בְּעֵינֵי ה' לִשְׁאוֹל לָכֶם מֶלֶךְ. וַיִּקְרָא שְׁמוּאֵל אֶל ה' וַיִּתֵּן ה' קֹלֹת וּמָטָר בַּיּוֹם הַהוּא וַיִּירָא כָל הָעָם מְאֹד אֶת ה' וְאֶת שְׁמוּאֵל. וַיֹּאמְרוּ כָל הָעָם אֶל שְׁמוּאֵל הִתְפַּלֵּל בְּעַד עֲבָדֶיךָ אֶל ה' אֱ-לֹהֶיךָ וְאַל נָמוּת כִּי יָסַפְנוּ עַל כָּל חַטֹּאתֵינוּ רָעָה לִשְׁאֹל לָנוּ מֶלֶךְ".

העם פונה לשמואל הנביא בבקשה שיפסיק את הגשם. אם הדבר היה מתרחש בדורנו, המנהיג היה אומר: 'בוא נתפלל יחד להפסקת הגשם', אך שמואל הנביא אומר (שמואל א' י"ב, כ"ג):

"גַּם אָנֹכִי חָלִילָה לִּי מֵחֲטֹא לַ-ה' מֵחֲדֹל לְהִתְפַּלֵּל בַּעַדְכֶם וְהוֹרֵיתִי אֶתְכֶם בְּדֶרֶךְ הַטּוֹבָה וְהַיְשָׁרָה".

שמואל הנביא מבין שכיון שהוא הנביא בשטח והוא מנהיג את העם, עליו מוטלת החובה להתפלל עבור העם תחילה. שמואל הנביא מרכז בתוכו את מאוויי האומה ולוקח על עצמו את האחריות. שמואל הנביא הוא גדול קוראי שמו של הקב"ה.