מיניות ויהדות, טנטרה

י"ח בשבט תשס"ז, כ"ה בחשון תשס"ח

שאלה 1:

מה דעתך על רעיון הטנטרה (תורת סוד הודית שמדברת על מיניות וחיבור בין גבר לאישה דרך חיבור למרכזי האנרגיה בתוכינו)? האם נוכל יום אחד לקחת את רעיון המין הנוראי ולהפוך אותו לדבר תשוקתי עצום וחזק בחיבור וזיווג המוחין וכל המרכזים יחד ולהפוך ממש לאחד עם האישה או הגבר שלנו ולדעת את האישה/גבר ברמות הכי גבוהות של היקום? האם הבורא לא רוצה שנפיק את מירב ההנאה מכל דבר שאנו עושים ולא נהפוך אותו לזול ומכוער?! התורה קצת סותרת עצמה: מצד אחד אתה אמור לאוהב את האישה, מצד השני יש תורות רוחניות שמדברות על אהבת ה' ולא על אהבות אחרות. הייתי רוצה לשמוע את דעתך בנושא שכן ישנם שיטות רבות לגילוי האלוקות. מצד שני אין ולא היה עוד מלבדו, משמע הכל זה אחד ונכלל בתוכו.

תשובה 1:

הטנטריזם משעבד את האדם למיניותו, ולכן הוא פסול. האנרגיות המופקות בשיטה זו עצומות ונמוכות כאחד. ביהדות המיניות קדושה ולא מאוסה חלילה כבנצרות, ודווקא משום כך היא מוצנעת, בתור ביטוי למדרגת חיים פנימית ועליונה. אהבת ה' ואהבת אישה מובעים באותו ספר ממש, שיר השירים. "רעיון המין" איננו "נוראי" כפי שכתבת, כי אם נטף מקדושת החיים שנתגלתה אצל אדם וחוה, העתידה לשוב אלינו עם התעלות העולם.שאלה 2:

האם יש איזו בעיה עם החוכמה הנסתרת של ההודים טנטרה כטיפול אישי או כדרך לטיפול ביחסים בין בני זוג?!

תשובה 2:

גם בין בני זוג יש צורך בקדושה ולכן יש לבדוק את הדבר לגופו של ענין. באופן כללי הטנטרה היא מסוג חכמתו של בלעם שהיה קוסם באמתו.