תולדות עם ישראל וגנטיקה

ט"ו בטבת תשס"ח, כ"ח באב תש"עשאלה 1:

ליהודים מארצות מוצא שונות יש דמיון בתווי הפנים לבני המקום הגויים וכל שכן צבע העור של יהודי אתיופיה. האם אין מכך הוכחה לכאורה שהיו בגולה נישואי תערובת רבים מאד?


תשובה 1:

לא צריך הרבה תערובת גנים כדי לקנות אופי הדומה לסביבה.שאלה 2:

למען האמת, אני קצת נבוך לשאול את שאלתי אך מכיוון שכרגע נתקלתי בעניין זה שוב פעם באופן מקרי, אאזור אומץ ואעלה אותה: לפני כמה ימים, מכר שלי העלה טענה בשיחה, כי יהודי מזרח אירופה אינם יהודים שמיים ושהם בכלל בני אשכנז בנו של גומר. כל מחאותיי והסבריי נפלו על אזניים ש"יודעות טוב ממני" והוא שלח אותי ללמוד את תולדות העמים.

תחושתי לאחר שיחה זו היתה הפתעה מוחלטת מהולה בתחושת עצב על דברי הבל אילו שיצאו מאדם שנחשב לחכם בחוגו, אך לאחר כמה ימים נשכחה חומרת מילותיו והן נתפסו אצלי כלא יותר מהגיג מבדח ודמיוני.

אלא שהיום, נתקלתי באינטרנט בדעה דומה ביסודה, ממנה עולה טענה כי יהודי מזרח אירופה אינם יהודים שמיים, וכי אלו שבטים סלאבים ואחרים שחיו במזרח אירופה ומערב רוסיה, אשר הצטרפו לעם ישראל בין המאה ה-7 למאה ה-10.וכי כיום רק 5% מיהודי מזרח אירופה הם יהודים שמיים.


תשובה 2:

זו טענה ישנה שהועלתה על ידי הסופר ארתור קסלר ללא כל ראיה מדעית. העובדה שלרבים מאד מהאשכנזים אילנות יוחסין המגיעים עד גדולי ישראל בצרפת ואשכנז ושהם דוברים שפה גרמנית (יידיש) בלב אוכלוסיה דוברת שפות סלאביות, אינה מעניינת אותו. מחקרים גנטים שנערכו לאחרונה מצביעים בעליל על מוצא משותף של יהודי מרוקו ופולין. אין זה אומר שלא היו תערובות, כמו בכל גלויות ישראל, אבל מכאן ועד לטענה הנ"ל, המרחק גדול מאוד ובלתי סביר בעליל.