הרב אורי שרקי

שלח לך – הרוח הנכונה של כָלֵב

סיכום שיעור - עוד לא עבר את עריכת הרב
לאחר שמשה מבקש רחמים על עם ישראל בטענה הנצחית: מה יאמרו מצרים? ה' סולח לעם באופן חלקי.

(במדבר יד כ) וַיֹּאמֶר ה', סָלַחְתִּי כִּדְבָרֶךָ. (כא) וְאוּלָם, חַי-אָנִי: וְיִמָּלֵא כְבוֹד-ה', אֶת-כָּל-הָאָרֶץ. (כב) כִּי כָל-הָאֲנָשִׁים, הָרֹאִים אֶת-כְּבֹדִי וְאֶת-אֹתֹתַי, אֲשֶׁר-עָשִׂיתִי בְמִצְרַיִם, וּבַמִּדְבָּר; וַיְנַסּוּ אֹתִי, זֶה עֶשֶׂר פְּעָמִים, וְלֹא שָׁמְעוּ, בְּקוֹלִי. (כג) אִם-יִרְאוּ, אֶת-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי, לַאֲבֹתָם; וְכָל-מְנַאֲצַי, לֹא יִרְאוּהָ. (כד) וְעַבְדִּי כָלֵב, עֵקֶב הָיְתָה רוּחַ אַחֶרֶת עִמּוֹ, וַיְמַלֵּא, אַחֲרָי וַהֲבִיאֹתִיו, אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-בָּא שָׁמָּה, וְזַרְעוֹ, יוֹרִשֶׁנָּה.

מה הייתה הרוח האחרת של כלב?

הוא רצה לכבוש את הארץ. לא עניין אותו שיש גויים בארץ, לא עניין אותו שיש גדולי ישראל שמתנגדים, הוא לא התחשב בכל הבעיות ודבק ברצון לכבוש את ארץ ישראל.

האם זה כי הוא קיצוני ימני שלא מתחשב בגויים ובגדולי הרבנים? מובן שלא. הוא תפס את העיקר. העיקר הוא ארץ ישראל ועם ישראל ותורת ישראל. אין שום דבר אמיתי בשאלה של התנגשות בין העם והארץ. המחשבה של ויתור על הארץ עקב צרכי העם הינה שיקרית. אין מצב של טובת העם שסותרת את הצורך בכיבוש הארץ. צריך את שניהם ואין לוותר על אף אחד מיסודות היהדות.

במסכת סנהדרין, דף כו, עמוד א, נאמר: "מאי קשר רשעים? שבנא הוה דריש בתליסר רבוותא (שבנא לימד 130,000 תלמידים), חזקיה הוה דריש בחד סר רבוותא (לחזקיה היו רק 110,000 תלמידים). כי אתא סנחריב וצר עלה דירושלים (כשסנחריב הטיל מצור על ירושלים), כתב שבנא פתקא, שדא בגירא (שלח הודעה בחץ מעבר לחומה): שבנא וסיעתו - השלימו, חזקיה וסיעתו לא השלימו. (כלומר, אני מקבל אותך עלי ונכנע לך אך חזקיה נלחם וכאשר תכבוש את ירושלים אל תפגע בי כי אני איתך). שנאמר (תהלים י"א) כי הנה הרשעים ידרכון קשת כוננו חצם על יתר. הוה קא מסתפי חזקיה, (חזקיה פחד) אמר: דילמא חס ושלום נטיה דעתיה דקודשא בריך הוא בתר רובא (אמר לעצמו, אולי חס ושלום, ה' הולך עם הרוב ולשבנא יש יותר תלמידים?), כיון דרובא מימסרי - אינהו נמי מימסרי. (חזקיה פחד שאולי צריך לוותר בגלל הרוב של שבנא) בא נביא ואמר לו: (ישעיהו ח') לא תאמרון קשר לכל אשר יאמר העם הזה קשר". כלומר: קשר רשעים הוא, וקשר רשעים אינו מן המנין.

כלומר, מי שבעד למסור חלק מארץ ישראל אינו נחשב במנין של הדעות ואפילו אם זה הרוב אין ללכת אחריו.

לסיכום: מי שלא משתף פעולה עם מסירת חלקים מארץ ישראל לאויב, עושה תיקון של חטא המרגלים.