הרב אורי שרקי

בלק - מדוע פנה בלק דווקא אל מדין?

סיכום שיעורים 1, 2 - עוד לא עבר את עריכת הרב
(כב,ב) וַיַּרְא בָּלָק, בֶּן-צִפּוֹר, אֵת כָּל-אֲשֶׁר-עָשָׂה יִשְׂרָאֵל, לָאֱמֹרִי. (כב,ג) וַיָּגָר מוֹאָב מִפְּנֵי הָעָם, מְאֹד--כִּי רַב-הוּא; וַיָּקָץ מוֹאָב, מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. (כב,ד) וַיֹּאמֶר מוֹאָב אֶל-זִקְנֵי מִדְיָן, עַתָּה יְלַחֲכוּ הַקָּהָל אֶת-כָּל-סְבִיבֹתֵינוּ, כִּלְחֹךְ הַשּׁוֹר, אֵת יֶרֶק הַשָּׂדֶה; וּבָלָק בֶּן-צִפּוֹר מֶלֶךְ לְמוֹאָב, בָּעֵת הַהִוא.

מה פתאום מואב פונה למדיין שהייתה רחוקה משם? מסיפורים נוספים כמו מעשה בנות מדין בשיטים נראה שהיה חלק ממדין שגרו בארץ מואב. כנראה שלזקנים של אותו חלק ממדין פנה מלך מואב. מדוע הוא פונה למדין דוקא? מה כוחו של מדין?

מדין זה בית גידולו של משה. רש"י אומר שהם פנו אליהם כי משה גדל אצלם והם מכירים אותו. שאלו אותם מה ענינו של זה? ענו להם, אין כוחו אלא בפיו, אמרו אם כך נביא מישהו שכוחו בפיו.

תזכורת להסטוריה של משה: בהתחלה משה גדל בבית פרעה והיה צפוי להמשיך את מפעלו של פרעה. יום אחד הוא יוצא ורואה שאיש מיצרי מכה איש עברי והחליט לעבור לצד הישראלי. למחרת הוא יוצא כדי "להקים את ההסתדרות הציונית" ורואה שני עברים ניצים וכאשר התערב קיבל מהם תשובה גסה. משה אמר שעכשיו הוא מבין למה בני ישראל משועבדים והתייאש מהאפשרות שהם יהיו עם ה'. (ראה בהרחבה בשיעורים בתחילת ספר שמות).

בשלב זה הוא הולך למדין ויושב על הבאר בתקוה לפגוש בת זוג כיעקב אבינו. יעקב חיפש בת זוג על הבאר כדי לבנות עם, וגם משה חשב לבנות עם מהמדינים. מהי תורת אברהם ללא עם ישראל? זהו שורש הנצרות.

מדוע משה משה הלך למדין דוקא? משה ברח ממצרים ואז היה מיואש הן ממצרים והן מישראל וחיפש אומה שתוכל לקבל את התורה ולשאת את הלפיד הרוחני. הוא ניסה את מדין כי הם ממשפחת אברהם. מדין הוא בנה של קטורה אשת אברהם. לכן יש במדין כוח דיבור של בית אברהם ויכולות רוחניות שקרובות ליכולות של עם ישראל. הזוהר מספר שרבי אבא הלך לשמוע את חכמת הנקראים בני קדם. הכוונה למזרח הרחוק. חזר ואמר לר' שמעון בר יוחאי, ראה אילו דברים הם אומרים. אמר ר' שמעון, דבריהם קרובים לדברינו ולכן אסור ללמוד אותם. יוצא שצריך להזהר מסטיות מהדרך שנגרמות ע"י עמים בעלי דרך דומה ליהדות. כפירה בולטת אינה בעייתית. מזהים אותה ובורחים ממנה אך מה שדומה עשוי להטעות.

מסיבה זו פנה מואב למדין, כי מדין היא האופציה להתנגד לסגולתם של ישראל.

גם בעבר כשיעקב רצה לצאת מלבן להקים את עם ישראל לבן ניסה לעכב ובלעם, שחז"ל אומרים שהוא היה בנו של לבן (הכוונה לא בהכרח שהיה בנו הביולוגי אלא שהוא פועל במטרה זהה) מנסה כעת לעכב את כניסתו של ישראל לארצו. לשם כך מסתייע בלק בשרי מדין כי הם היו המחשבה הראשונית של משה על יצירת עם שמקבל תורה.

בהמשך חיי משה - ה' אומר לו: "ראה ראיתי את עוני עמי אשר במצרים". כלומר, עמי הוא עם ישראל שבמצרים ולא מדין. ובסוף חיי משה ה' אומר לו "נקום את נקמת ישראל במדין ואחר תאסף אל עמך". באופן מילולי הכוונה שימות, אך הביטוי מעיד על כך שרק אז משה מתנתק ממדין ונאסף להיות חלק מעם ישראל.