ראיון עם הרב

כסלו תשפ"ג

ערוץ 7
התחלה/ לפני 63 שנה באלג'יריה. הקטן מבין ארבעה אחים.

אבא/ חיים שרקי ז"ל, דוקטור לכלכלה. "אבא יליד אלג'יריה. במקצועו עסק במסחר בינלאומי, אבל עיקר עניינו היה בעשייה למען הציבור. יחד עם אביו הקים בזמן מלחמת העולם השנייה בית ספר יהודי ומרכז ללימודי יהדות".

אמא/ בתיה שרקי ז"ל, ילידת צ'כוסלובקיה. כילדה עברה עם משפחתה לפריז. "לאחר מלחמת העולם השנייה היא פגשה במסגרת תנועה חלוצית־דתית בפריז את אבא, שהיה סטודנט. הם התחתנו ועברו לאלג'יריה, שם נולדנו. אמא הייתה אישה רכה וענוגה שאהבה מאוד ספרות והייתה בעלת יראת שמיים טבעית בריאה".

ציונות/ סבו, עזר שרקי, היה נשיא הפדרציה הציונית של אלג'יריה וציר בקונגרס הציוני. "גדלתי בבית ציוני. חונכנו לאהבת הארץ. אבא עסק בפעילות ציונית אינטנסיבית וסייע לעלייה הבלתי לגאלית מאלג'יריה לארץ".

פריז/ כשהיה בן שנתיים עברה משפחתו לפריז. למרות המעבר לפריז, החלום לעלות ארצה בער בקרב בני משפחתו והתעכב רק בכמה שנים. "מבחינת התנאים החומריים זה היה בלתי אפשרי למשפחה לעלות לישראל. הם המתינו עשר שנים עד שיכלו לאסוף את הכוחות ולעלות. כל השנים הם התכוננו לעלייה".

תלמוד תורה/ המשפחה קבעה את ביתה בבולון, פרבר של פריז. "באותם ימים היו מעט יהודים באזור. למדתי בבית ספר ציבורי ובימי ראשון הלכתי לתלמוד תורה. רק בכיתה ג' עברתי לבית ספר יהודי שנפתח באזור".

הכיפה/ "בכיתות א' וב' למדתי בבית הספר הכללי והיה מקובל לא לחבוש כיפה מתוך דרישה לאחידות. יום אחד הופעתי בטעות עם הכיפה, כנראה ששכחתי, והחברים שלא ידעו מה זה התעניינו למה יש לי תחבושת על הראש. אבל כיהודי שחי בסביבה לא יהודית מעולם לא נתקלתי באירוע אנטישמי מיוחד".

קודש וחול/ "בצרפת למדנו תורה ולמדנו תרבות כללית, זה לא היה זר לנו. ובניגוד לעולם הדתי שירש את המסורת של מזרח אירופה, במערב אירופה היהודים לא הרגישו שהם חצויים בין עולם הקודש לעולם החול. הבנו שזה עולמו ההרמוני של הקב"ה ויש בו גם תורה וגם חול".

רוצה לעלות/ כשהיה בן 11 דרש מהוריו בליל הסדר שמשפחתו תעלה ארצה תמורת השבת האפיקומן. "ההורים הסבירו לי שכרגע זה לא אפשרי ושאבקש משהו אחר". שנתיים אחר כך חלומו התגשם והם עלו לארץ.

שפה קשה/ הם עלו לירושלים. "ידעתי לדבר עברית כי למדתי בצרפת בבית ספר יהודי. רק שהיה מצחיק שדיברתי עם כולם בעברית תנ"כית בלי לשים לב". למד בישיבה התיכונית נתיב מאיר. "שם לראשונה הרגשתי בניגודיות שבין הקודש לחול. היה לי מזל שבמסורת המשפחתית שלי יש אחדות והרמוניה ביניהם".

עשה לך רב/ כבר בגיל 16 החל להשתתף בקביעות בשיעוריו של הרב צבי יהודה הכהן קוק, שלימים הפך לרבו המובהק. וכך באופן טבעי אחרי לימודיו התיכוניים פנה ללמוד בישיבת מרכז הרב. "תורתו של הרב קוק הייתה אצלנו בבית ומשכה אותי מאוד".

הרב צבי יהודה/ דמות שהשפיעה רבות על חייו. "כשהיינו שומעים אותו אמרנו לעצמנו שהוא אומר דברים פשוטים ובנאליים. אחרי שהוא נפטר שמנו לב שהוא היחיד שאמר אותם. הוא לימד תורת ארץ ישראל גאולית. התורה שלימד נגעה גם במציאות הפוליטית וגם בעומק המחשבה הפילוסופית. מאוד בלטה אצלו האחדות ההרמונית בין התחומים השונים והיה בו זרם אדיר של אהבה לכל אדם".

מניטו/ כינויו של הרב יהודה ליאון אשכנזי. "דמות רוחנית חשובה ליהדות צרפת וידיד המשפחה, שהיה תלמידו של הרב צבי יהודה, כך שהקשר שלנו לתורת הרב קוק החל עוד בצרפת. כנער צעיר ראיתי בו דמות מרשימה והבנתי שיש לו תורה גדולה. ברגע שהייתי מספיק בוגר באתי ללמוד אצלו".

לצבא/ התגייס לתותחנים במסגרת הסדר מרכז. "באותם ימים הייתה אינתיפאדה. כולם הזהירו שאם המאבק יעבור מאבנים לנשק חם ניכנס בהם. באחד הימים כשהיינו באזור בית לחם ירו עלינו את הכדורים הראשונים של האינתיפאדה. ירינו עליהם חזרה וכמובן, באו לחקור אותנו על כך".

לומד ומלמד/ בגיל 24 היה ממקימי הישיבה בקבר יוסף בשכם. "הייתי שם חצי שנה". עשר שנים שקד על לימודיו בישיבת מרכז הרב ואף השלים סמיכה לרבנות. באותם ימים שאף ללמד את הציבור הרחב יהדות והחל להעביר שיעורים במכון מאיר.

החצי השני/ בגיל 27 הכיר את מי שלימים תהיה רעייתו - רונית (61), דוקטור לביולוגיה. "זכיתי באישה עם כוחות פנימיים אדירים. חכמה מאוד, בעלת יכולת אנליטית גבוהה וכוח רצון גדול".

הנחת/ שבעה. הבן הבכור מיכאל (34), אחריו הבן שלום הי"ד שנרצח בפיגוע דריסה, אסתר (30), יאיר (29) עיתונאי חברת החדשות, שלומציון (27), אמיתי (25) וישי (21). "הם דור ההמשך והגשמת החזון של עם ישראל".

הבן/ בנו שלום יוחאי שרקי הי"ד נרצח בפיגוע דריסה בירושלים בליל יום הזיכרון לשואה ולגבורה לפני כשמונה שנים. "אנשים שואלים אותי האם אובדן הבן שינה משהו בהשקפת עולמי והתשובה היא לא. זה לא מעלה ולא מוריד מהדרך ומהאמונה. אין בי כעס כלפי שמיא. כאב יש, בוודאי".

ממשיכים/ "בסלון שלנו לא תמצאי תמונה גדולה שלו, אלא לקחנו דף שמצאנו בתוך התיק שלו, שבו הוא כתב 'אני בוחר לחיות מתוך שמחה', מסגרנו ושמנו בסלון. אם הייתי יכול לשאול את הבן שלי איך הוא היה רוצה שאחיה אחרי הפיגוע הוא היה אומר 'לבנות ולא לקרוס', ואני בוחר בכל יום לבנות".

איש תקשורת/ בנו יאיר שרקי משמש ככתב חדשות 12. "עיתונאי מוכשר שחי בעולם שיש בו אג'נדות מגוונות. כיעקב אבינו, עליו להישאר ישר בתוך המסלולים המפותלים".

מהפכה/ אחרי החתונה קבעו את ביתם בירושלים והוא החל ללמד במכון מאיר, עד שמונה לראש המחלקה הישראלית במכון. "מכון מאיר חולל מהפכה והראה שיש לתורת משה מה לומר לעם ישראל כולו".

תורה לכולם/ בד בבד החל ללמד גם בטכניון בחיפה ובראש יהודי בתל אביב והעביר קורסים למפיצי יהדות. בנוסף לכך היה פעיל בתנועת 'אל עמי' שמארגנת בין היתר סמינריונים לציבור הרחב. "אני רואה אידיאל בלדבר עם הציבור הכללי כי התורה שייכת לכל עם ישראל וצריך ללמד אותה לכולם".

ספרים רבותיי/ הוציא מתחת ידו קרוב לעשרים ספרים לציבור הכללי בנושאי יהדות, יסודות האמונה, תורת הרב קוק ועוד. "אם לא כותבים ספרים, אנשים לא יודעים על מה אתה מדבר. אני מזהה צורך להוציא אנשים מבורותם".

ברית עולם/ לפני כ־11 שנה הקים את 'ברית עולם' - המרכז העולמי לבני נח, אשר מבקש לעורר את המודעות לשבע מצוות בני נח ולקיומן בידי אומות העולם. במוקד פעילות הארגון עומד מערך הסברה בקרב קהילות רבות ברחבי העולם. "אנחנו עומדים בקשר עם קהילות בני נח בכל העולם. רק השבוע נפגשתי עם קהילה מקונגו".

אור לגויים/ "הם בוחרים לקבל על עצמם את שבע מצוות בני נח כדי להתחבר לחזון האוניברסלי של היהדות. 'ונברכו בך כל משפחות האדמה'. לתורת ישראל בהחלט יש מה לומר גם לאומות העולם".

יותר אמונה/ "לאורך השנים שמתי לב שבבתי המדרש שלנו לא לומדים אמונה וחוכמתה והדבר הזה יוצר נחיתות כלפי המדיניות הערכית במדינת ישראל, כמו המכון הישראלי לדמוקרטיה, מכון ון ליר, בג"ץ וכו', ששם נקבעים ערכי היסוד של החברה. אמרתי לעצמי שחייבים לבנות אלטרנטיבה".

אלטרנטיבה/ ייסד בית ספר גבוה לחוכמת האמונה, "בו אנחנו מכשירים עילית אינטלקטואלית־רוחנית של עם ישראל. בתוכנית לומדים אנשים בעלי מטען תורני, בעלי אידיאל ויכולת השפעה על החברה. הבוגרים שלנו הם בני אדם עם חוש ביקורתי ויכולת לפעול לתיקון עולם".

קהילה/ רב קהילת 'בית יהודה' בשכונת קריית משה בירושלים מזה שלושה עשורים. "אני מאמין שמאוד חשוב להיות רב קהילה כי זה משמר אותך מחובר למציאות. זה יוצר בסופו של דבר איזושהי פינה חמה ומבצר שממנו אתה יוצא לכל הפעילויות האחרות".

אם זה לא היה המסלול/ "הייתי שמח לעסוק בהדרכת טיולים".

במגרש הביתי:

הבוקר שלי/ משכים קום בשעה חמש וחצי. לכל יום יש תוכנית וסדר משלו. לישון הולך בסביבות אחת עשרה.

פלייליסט/ "יהודה פוליקר ועמיר בניון".

השבת שלי/ "מה שהיא עושה לכל ישראל: נשמה יתרה".

דמות מופת/ הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל. "פותח את נתיבות המחשבה לדורנו".

מפחיד אותי/ "קטנות מוחין".

משאלה/ "שמדינת ישראל ורבניה יקדמו את המסרים האוניברסליים של היהדות".

כשאהיה גדול/ "מקווה להוציא מתחת ידי עוד כמה ספרים".