הרב אורי שרקי

בחוקותי - האם הגאולה תלויה בתשובה? (סיכום שיעור)

אייר תשפ"ד

סיכום שיעור, עוד לא עבר את עריכת הרב
הברית ההיסטורית בין הקב"ה לכנסת ישראל היא ברית מורכבת. בפרשת בחוקותיי יש איזה מין חוזה בין הקב"ה לעם ישראל: 'אם בחוקותי תלכו, אז יהיה טוב, ואם לא - אז יהיה פחות טוב'. הפרשה מתארת גם את מצב השלווה של עם ישראל וארץ ישראל, וגם את המצבים של התדרדרות, גלות וירידה לשפל המדרגה. אבל בסוף יש הבטחה שאחרי שנעבור את כל הקשיים של הגלות, אנחנו נחזור לארץ ישראל.

בהקשר זה נשאלת השאלה: במה תלויה הגאולה?

נחלקו בנושא זה שניים מתלמידיו של רבן יוחנן בין זכאי: רבי אליעזר ורבי יהושע.

רבי אליעזר אומר שאם ישראל עושים תשובה, אז הם נגאלים, ואם לא - אז לא.

רבי יהושע אומר שעם ישראל נגאל גם אם הוא לא עושה תשובה. כלומר, הקב"ה לא יעקב את ההיסטוריה שלו בגלל הבחירה האנושית, וגם אם עם ישראל יבחר בדרך לא טובה, הקב"ה יחזיר אותו לארץ ישראל.

האם הנושא הזה, שהוא כל כך חשוב, מוזכר בתורה שבכתב?

בפסוקים בפרשת בחוקותי נאמר:

"וְהִתְוַדּוּ אֶת עֲו‍ֹנָם וְאֶת עֲו‍ֹן אֲבֹתָם בְּמַעֲלָם אֲשֶׁר מָעֲלוּ בִי וְאַף אֲשֶׁר הָלְכוּ עִמִּי בְּקֶרִי. אַף אֲנִי אֵלֵךְ עִמָּם בְּקֶרִי וְהֵבֵאתִי אֹתָם בְּאֶרֶץ אֹיְבֵיהֶם אוֹ אָז יִכָּנַע לְבָבָם הֶעָרֵל וְאָז יִרְצוּ אֶת עֲו‍ֹנָם. וְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי יַעֲקוֹב וְאַף אֶת בְּרִיתִי יִצְחָק וְאַף אֶת בְּרִיתִי אַבְרָהָם אֶזְכֹּר וְהָאָרֶץ אֶזְכֹּר" (ויקרא כ"ו, מ'-מ"ב).

איך להבין את הפסוקים הללו בהקשר לשאלה האם הגאולה תלויה בתשובה?

אפשר לומר שהמשפט "אָז יִכָּנַע לְבָבָם הֶעָרֵל וְאָז יִרְצוּ אֶת עֲו‍ֹנָם" פירושו שעם ישראל יעשה תשובה ואז הקב"ה יחזיר אותו אל הארץ.

מצד שני, נשים לב שהתורה השתמשה במילה קטנה שקשה לתרגם אותה - המילה "או": "אוֹ אָז יִכָּנַע לְבָבָם הֶעָרֵל". רש"י מפרש את המילה הזו בשני אופנים.

פירוש אחד הוא ש"או" פרושו 'אם'. כלומר, הקב"ה אומר: 'אם ייכנע לבבם הערל, אז אני אזכור את הארץ ואחזיר אותם אליה'. פירוש זה תואם את דעתו של רבי אליעזר.

הפירוש השני הוא: "או" במובן של 'אולי'. כלומר, 'אולי יכנע לבבם' - ואז, בכל מקרה - "וזכרתי את בריתי יעקב וגו'". פירוש זה תואם את דעתו של רבי יהושע.

אנו רואים שהתורה השתמשה במילה דו-משמעית. כנראה שהקב"ה סידר בתורתו שהטקסט יזמין את המחלוקת בין רבי אליעזר לרבי יהושע. יש צורך בעמדה המוסרית של רבי אליעזר שאומר שלא ייתכן להגאל בלי תשובה, ויש הכרח באפשרות לחשוב כרבי יהושע שאומר שלא ייתכן לחשוב שהמהלך ההיסטורי יתעקב בגלל הבחירה האנושית. שתי האפשרויות כתובות לפנינו בתורה.